Ogród w Rykach w czerwcu. Niespodzianki!

W pewien upalny czerwcowy dzień odwiedziłam ogród Małgorzaty i Artura Majów w Rykach. Nie była to moja pierwsza wizyta w tym ogrodzie (tu pisałam o nim w 2014 roku). Zawsze jednak oglądałam go jesienią. Ten ogród słynie bowiem z niezwykle bogatej kolekcji miskantów i innych traw ozdobnych, które – jak wiadomo – pełnię swojej urody osiągają właśnie pod koniec sezonu.
Kiedy jednak w ubiegłym roku, przejeżdżając przez Ryki, wpadłam tu na chwilę nacieszyć oczy pięknem dojrzałych traw ozdobnych, pan Artur wspomniał, że planuje utworzyć także ogród bylinowy, dostępny do zwiedzania. Jako miłośniczka ogrodowych bylin po prostu nie mogłam się doczekać nowego sezonu, by przekonać się na własne oczy, co też pan Artur stworzył.
Ogród w Rykach zaprasza zwiedzających

Nowy ogród bylinowy u pp Majów już rośnie, choć na razie jest jeszcze bardzo młody. Składa się z trzech części. W pierwszej pan Artur ulokował  resztę swojej kolekcji miskantów, które nie mieściły się już w istniejącym od wielu sezonów pięknym ogrodzie traw. Ale oprócz tego jest tu wiele ciekawych i mało znanych bylin – np. wysoka kocimiętka syberyjska, rosnąca gęstym łanem; wilgociolubne krwiściągi; śmiałki darniowe o kwiatostanach jak delikatna mgiełka.
Druga część ogrodu bylinowego to głównie kolekcja rozmaitych odmian piwonii chińskiej (niestety, ich kwiaty już przekwitły, kiedy tam byłam). Aby jednak przedłużyć atrakcyjność tej części ogrodu pan Artur posadził tam również róże rabatowe (przede wszystkim piękną ‘Leonardo da Vinci’) i pnące oraz czosnki ozdobne.
Trzecia część ogrodu jest pewnego rodzaju tajemniczą niespodzianką... Nie widać z zewnątrz, co się kryje w środku, ponieważ ogród otacza metalowa ściana. Wchodząc ścieżką z białego tłucznia, nie mamy pojęcia, co czeka nas wewnątrz ogrodzenia. 
Czyż ogród nie powinien być niespodzianką dla oglądających…? Wydaje mi się, że tak! 
To najbardziej nowoczesna z trzech części ogrodu. Myślę, że może być idealną inspiracją dla jakiegoś małego ogródka miejskiego. Bardzo mi się podoba jej ascetyczny charakter – na rabacie rośnie tylko kilka dorodnych  kęp  śmiałka darniowego i stoi niewielka, nastrojowa rzeźba, wokół tego wije się ścieżka z jasnego kamienia i stoi drewniana ławeczka. Pomysł na ogród prosty, oryginalny i na dodatek łatwy w pielęgnacji. Nic dodać nic ująć!
W ogrodzie bylinowym rosły imponujące ostróżki

Metalowa rzeźba stoi w centralnym miejscu trawnika

W dużym ogrodzie można sobie pozwolić na sadzenie roślin łanami. Tu łan kocimiętki syberyjskiej...

...a tu krwawnika o różowych kwiatach

Delikatny śmiałek darniowy. Spodobał mi się w tym ogrodzie.

Ogród piwonii i róż.

Róża 'Leonardo da Vinci'

Obwódkę rabaty stanowią kocimiętki i róże.

Tajemniczy ogród ciszy...

Wielką niespodzianką w ogrodzie w Rykach była też dla mnie tablica, z której z radością dowiedziałam się, że w ubiegłym roku kolekcja miskantów pp Artura i Małgorzaty Majów oficjalnie otrzymała status KOLEKCJI NARODOWEJ. Oznacza to, że w ogrodzie tym oglądać można najbogatszą, doskonale udokumentowaną, wzorcowo oznaczoną i prowadzoną kolekcję roślinną rodzaju ‘Miscanthus’. Pasja właścicieli szkółki w Rykach została doceniona, ponieważ posiadanie Kolekcji Narodowej to wielkie wyróżnienie, świadczące o wyjątkowości zbiorów w skali kraju. Ogród Małgorzaty i Artura Majów jest jednym z niewielu prywatnych ogrodów w Polsce posiadających status Kolekcji Narodowej. Większość tego typu Kolekcji znajduje się bowiem w ogrodach botanicznych.
Ogród w Rykach wyróżniony został tytułem Kolekcji Narodowej

Na koniec warto też przypomnieć, że przy okazji wizyty w ogrodzie w Rykach, można zrobić zakupy w dużym centrum ogrodniczym, prowadzonym na miejscu przez właścicieli. Oprócz roślin do ogrodu (a zwłaszcza traw ozdobnych) można się tu zaopatrzyć w rozmaite ozdoby i akcesoria, i w ogóle wszystko, co do ogrodu jest potrzebne.
Ta ciekawa rzeźba idealnie pasuje do ogrodu traw. Prawda?

Staw z altanką i pomostem w ogrodzie pp Majów.

Ogród traw, który zawsze zachwyca mnie jesienią, w czerwcu też jest ogrodem... bylinowym głównie.

Pośród kęp traw posadzono kolorowe byliny, by rabaty wyglądały ładnie również w pierwszej połowie sezonu. 

Przetacznikowiec - ciekawa bylina pokaźnych rozmiarów o kwiatach jak świece ładnie się wpisuje w kępy traw.
Komentarze

 1. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie zdjęcie rzeźby otoczonej trawami w ogrodzie ciszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ładny zakątek w nowej części ogrodu w Rykach. I jakiś taki ...symboliczny. Coraz trudniej o ciszę, nawet w ogrodzie...

   Usuń
 2. Piękny jest ten ogród, a właściciele ładnie łącza sztukę z miłością do roślin. Brawo, bo to nadal rzadko spotykane w polskich ogrodach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! W tym ogrodzie jest bardzo dużo naprawdę ciekawych rzeźb, które właściciele zamawiają u miejscowych artystów lub przywożą zza granicy. To niezwykle uatrakcyjnia ten ogród.

   Usuń
 3. Widziałam ten ogród nieco później i niesamowite jest, jak był inny..! Ale oba obrazy są atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
 4. W takich miejscach jak to można zaczerpnąć świeżej, dobrej inspiracji. Super. Muszę kupić sobie sprzęt ogrodniczy https://www.stiga.pl i zająć się moim ogrodem.

  OdpowiedzUsuń
 5. w razie gdybyście szukali do swoich ogrodów sadzonek krzewów ozdobnych to bardzo polecam ten sklep https://florexpol.eu/321-krzewy-ozdobne z tego względu , że wybór jest ogromny , a także ceny są przystępne

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny ogródek :) Z mojego również jestem dumna, jednak jeszcze nie został ukończony. Zdecydowanie przydałyby się jeszcze lampy ogrodowe , bo teraz o zmroku nie ma możliwości by w nim przebywać, bo jest za ciemno

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty