Pełnia wiosny w Pęchcinie, czyli wizyta u ogrodzie pokazowym Szmitów


W weekend wybrałam się do ogrodu pokazowego przy szkółce Joanny i Bronisława Szmitów w Pęchcinie k. Ciechanowa (tu pisałam o tym ogrodzie). Ten ogród najpiękniejszy jest wczesną jesienią, kiedy mieni się kolorami dzielżanów, floksów, astrów, nad którymi powiewają kwiatostany traw ozdobnych. No, ale teraz też jest pięknie... Nie ukrywam, że lubię podpatrywać w cudzych ogrodach rozmaite kompozycje i nowe rośliny, by je później wypróbować we własnym ogrodzie. Wracałam więc z prawie setką zdjęć i kilkoma nabytkami w doniczkach, które jeszcze tego samego dnia znalazły się na rabatach w moim ogrodzie...
Oto, co przede wszystkim tym razem zwróciło moją uwagę.
Wielkie głowy czosnków ozdobnych naprawdę robiły wrażenie!


Baptysja australijska o kwiatach przypominających łubin. Ciekawa roślina, która znakomicie się sprawdza w polskich warunkach. Mrozoodporna, odporna na suszę, tworzy ładne, eleganckie kępy. Mam ją w ogrodzie od kilku sezonów. Polecam!!!Naparstnice w dużej kępie wyglądają bardzo ładnie i naturalnie. Wystarczy poprzenosić siewki w jedno miejsce, by w kolejnym sezonie utworzyć taki naparstnicowy łan. 

Ten piękny oset ozdobny o jaskrawo-różowym kolorze chciałam kupić, ale nie było go w ofercie sklepu....

Kocimiętka syberyjska. Mam ją w ogrodzie. Duża roślina o naturalistycznym wyglądzie i pachnących listkach.

Irysy żółte i syberyjskie. Najładniej wyglądają w pobliżu wody

To jest jakiś lilak. Spodobał mi się sposób prowadzenia krzewu w formie małego drzewka. Ciekawe, ile trzeba czekać na taki efekt?

Ten łubin miał tak intensywny kolor, że aż dotknęłam kwiatów, by przekonać się, czy przypadkiem nie są sztuczne. Taką kępę widać z daleka.

Śliczne orliki o pełnych kwiatach i chabrowym kolorze

Tak wygląda łan tych ostów, które chciałam kupić. Ciekawie wyglądają. Prawda?

Pierwiosnek wyniosły, który późno kwitnie. Też chciałam kupić ten o "wściekłym" kolorze, ale nie udało się...

W Pęchcinie kwitły już pierwsze liliowce (10 czerwca)

Piwonie bylinowe - te o kwiatach anemonowych są - moim zdaniem - najładniejsze. I nie pokładają się po deszczu tak, jak piwonie pełne.

Rutewka tworzy różową chmurkę nad rabatą. Fajnie to wygląda !

W ogrodzie w Pęchcinie rabaty ozdobione są w wielu miejscach pięknymi detalami. W tym roku zauważyłam, że oprócz metaloplastyki pojawiły się także śliczne, oryginalne ozdoby z kolorowego szkła. Chętnie bym takie kupiła takie rękodzieła, gdybym wiedziała gdzie są dostępne...

Jeżówka ze szkła. Tak samo ładna jak prawdziwa...
Też ładne!

Makówki - metaloplastykaTrochę inne makówki...

Komentarze

 1. Rutewkę i baptysję z chęcią zaprosiłabym do swojego ogrodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam! Szczególnie baptysja jest godna uwagi. Wspaniale rośnie i z każdym sezonem wygląda ładniej - zagęszcza się i coraz obficiej kwitnie. Rutewka jest - zdaje się - delikatniejsza. Mam ją dopiero drugi sezon, więc trudno mi oceniać jej odporność i zdrowotność. Ale efekt daje cudny.

   Usuń
 2. Piękny, naturalistyczny ogród. Taki jaki lubię najbardziej.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Ten ogród jest jednym z moich ulubionych. Zawsze mam ochotę tam pojechać, choć to jest 100 km od miejsca, w którym mieszkam.

   Usuń
 3. Piękny ogród - magiczne miejsce :-))

  OdpowiedzUsuń
 4. Rutewkę mam na liście do kupienia, a baptysja już sobie u mnie rośnie. Te ozdoby rzeczywiście ładne (metaloplastyka też mi się podoba), jeśli się dowiesz, gdzie można je dostać, koniecznie daj znać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty