Ogród chiński w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Ogród chiński w Łazienkach przy rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego to właściwie nie jest nic nowego. Król był światłym człowiekiem epoki Oświecenia, a wtedy chińszczyzna bardzo była w modzie. Co prawda, interesowano się nią dość powierzchownie, ale to właśnie wtedy zaczęło się kolekcjonowanie chińskich pamiątek, urządzanie gabinetów w stylu chińskim i ogrodów z elementami chińszczyzny (najczęściej były to mostki i pagody). W Łazienkach króla Stasia było sporo takich elementów – był chiński gabinet w Pałacu, była Aleja Chińska w parku, chiński mostek nad strumieniem, a nawet chiński ogród, który jednak nie wiadomo dokładnie jak wyglądał.
Mamy w Łazienkach chiński ogród!

W tym roku dzięki hojnym sponsorom (KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation) udało się stworzyć w Łazienkach niewielki ogródek chiński. Nie jest on żadną rekonstrukcją, lecz realizacją opartą na wielowiekowych tradycjach i symbolice chińskich ogrodów. W jego tworzeniu brali udział zarówno polscy architekci krajobrazu (prof. Edward Bartman i arch. Paweł Bartman), jak i specjaliści chińscy. Jednak wszystkie elementy ogrodu – polichromowane pawilon i altana, kamienny mostek i dwa lwy strzegące wejścia do ogrodu – wykonali rzemieślnicy chińscy, ręcznie i zgodnie z zasadami starego rzemiosła.
Jak to zwykle bywa w chińskich ogrodach, całość jest pełna ukrytych znaczeń. Pawilon Chiński symbolizuje pierwiastek męski, zaś ażurowa Altana Chińska to symbol kobiecości. Te dwa elementy „jing – jang” zostały połączone kamiennym mostkiem, który symbolizuje drogę mleczną. 
Pawilon odbijający się w lustrze stawu

Chiński mostek, ręcznie wyrzeźbiony przez rzemieślników z Kraju Środka

Pawilon od środka  zdobi osiem polichromowanych malowideł. Każdy z tych obrazów ma symboliczne znaczenie, np. żurawie wyrażają życzenia długiego i dostatniego życia, złote rybki są symbolami bogactwa, kwiaty piwonii to symbole miłości i szczęścia.
Malowidło z piwoniami

Malowidło z żurawiami

Rybki i lotosy

Dwa lwy stojące przy głównym wejściu do ogrodu to jego symboliczni strażnicy, którzy wyrażają jednocześnie dostatek i bogactwo.
Jeden z marmurowych lwów, strażników ogrodu

Dachówki obu altan to istny majstersztyk!  Są robione ręcznie przez rzemieślników, którzy zajmują się tym od pokoleń. Mają kolor ugru, zbliżony do żółtego. Żółty kolor zarezerwowany był wyłącznie dla Cesarza, a w Łazienkach przysługuje symbolicznie królowi Stanisławowi Augustowi.
Detal ze zwieńczenia dachu pawilonu

Również proces budowania ogrodu nie był pozbawiony ukrytych treści. Pierwsze kolumny pawilonu postawiono na terenie ogrodu rankiem 31 maja. Przypominało to porę sadzenia drzewa. I choć może się wydawać, że to jedynie konstrukcja budowlana, to wedle chińskiej tradycji zawiera w sobie element życia. Tak jak drzewa stopniowo zapuszczają korzenie i rozpościerają gałęzie, tak powstają też budowle ogrodowe... W ten sposób przynajmniej tłumaczyli to specjaliści chińscy.
Obie budowle pięknie odbijają się w stawie

Otwarcie ogrodu chińskiego w Łazienkach było dużym wydarzeniem kulturalnym w stolicy, które uświetnił przyjazd chińskich artystów, którzy zaprezentowali interesujące i bardzo kolorowe widowisko z elementami tradycyjnej pekińskiej opery.
Śpiewak opery chińskiej tańczący z szarfami

Tańczył i śpiewał, przebrany za kobietę...

Chiński balet

W ten sposób mamy w Łazienkach Królewskich barwny akcent chiński, nawiązujący do historycznych tradycji i urozmaicający krajobraz parku.  Zwiedzając ogród słyszałam jednak opinie, że to istny kicz i nie powinno się nim „kalać” cennej pamiątki historycznej, jaką są Łazienki.
Ale mnie się podoba i nie mam nic przeciwko temu...
Otwarcie ogrodu chińskiego zbiegło się z Inauguracją Festiwalu Chińskich Lampionów w Łazienkach

Komentarze

 1. Bardzo ciekawa inicjatywa, podoba mi się pomysł zaaranżowania tego zakątka przez chińskich twórców, w zgodzie z chińską symboliką. Dotychczas, często w Polsce były ogrody, które nazwałabym "ogólno-orientalne", a dzięki takim realizacjom, można zobaczyć, że ogród chiński jest inny niż japoński. Ciekawa jestem, jak poradzono sobie z roślinami w tym zakątku... Wpisałam na listę miejsc do odwiedzenia, dzięki za inspirację!
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o rośliny, to zauważyłam kilka posadzonych wokół rododendronów i płożące trzmieliny. Ale wszystko na razie jest bardzo małe... Myślę, że chińscy specjaliści zakończyli działalność na budowlach ogrodowych, a do roślin już się nie mieszali. Dziękuję za komentarz, Magdo. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Koniecznie muszę to obejrzeć. Jestem zafascynowana sztuką ogrodową dalekiego wschodu. Nie zwsze to dotyczy zewnętrznych wyrazów (orientalne moatki, czy pagody), ale ideami, które przyświecają twórcom. Piękna relacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa. Mnie też fascynują orientalne ogrody z całą ich filozofią, choć nie jest łatwo zgłębić ten temat...

   Usuń
 3. Pomyslalam, ze kompletny gamon ze mnie, skoro taki ogrod przegapilam w Lazienkach, ktore przeciez dobrze znam. Ale uff, to nowosc. W taki razie koniecznie musze to zobaczyc, moze jesienie sie uda. Pieknie wygladaja te lampiony:) Dziekuje za te relacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, Kasiu. Zdjęcia robiłam w dniu otwarcia tego ogródka. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Piękne pawilony, szkoda tylko że zieleń wokół nich wydaje się taka nijaka. I te sztuczne (?) lotosy z pierwszego zdjęcia :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, lotosy były sztuczne i "kuły" w oczy. To właściwie były takie lampki na wodzie w formie lotosów. Ale myślę, że to była tylko dekoracja na otwarcie, bo zdjęcia robiłam pierwszego dnia i w ogóle oficjalne otwarcie miało być dopiero po zmroku. Myślę, że teraz już ich nie ma. Przy okazji muszę to sprawdzić.
   A zieleń jest bardzo młoda. Pamiętaj Marto, że ten ogród dopiero powstał i nawet trawa dopiero kiełkowała.Dzięki za komentarz. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Dobrze, że masz te zdjęcia - nie widziałam tego ogrodu w Łazienkach. Następnym razem, gdy się spotkamy proszę o pokaz. Lepiej późno niż wcale:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko, myślę, że pokaz nie będzie potrzebny. Ten ogród ciągle tam jest, w części parku od strony Agrykoli, gdzieś w połowie drogi między Starą Pomarańczarnią a Pałacem na wodzie. Lepiej pójść na spacer. Łazienki są takie piękne o każdej porze roku...

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty