Ogród Zamku Królewskiego w Warszawie

Kilka tygodni temu pejzaż Warszawy wzbogacił się o nowy ogród historyczny. Na skarpie wiślanej, poniżej bryły Zamku Królewskiego odtworzony został Górny Ogród Zamkowy.
W obwódkach z bukszpanu rosną heliotropy i obłędnie pachną

Piękna fontanna na tle wschodniej fasady Zamku Królewskiego

Teraz Zamek od strony Wisły wygląda naprawdę pięknie i robi wspaniałe wrażenie! Wschodnia elewacja uzyskała efektowną zieloną oprawę.
Górny Ogród Zamkowy nawiązuje do stylu modernistycznego i barokowego jednocześnie. W takim właśnie duchu odbudowano go w XX-leciu międzywojennym 

Do ogrodu można wejść i obejrzeć z bliska to skomplikowane przedsięwzięcie inżynieryjno-ogrodnicze. Skarpa wiślana jest w tym miejscu bardzo wysoka i stroma. Na potrzeby ogrodu przeprofilowano ją (złagodzono) tak, by można było zbudować na niej wygodne alejki dla spacerujących. Założono trawniki i regularne bukszpanowe rabatki z automatycznym nawadnianiem. Krajobraz ogrodu urozmaicają dwie gustowne fontanny. Ustawiono tu też kilkanaście drewnianych ławeczek, by zwiedzający mogli wygodnie kontemplować rozciągające się stąd widoki Warszawy.
Widoczna na zdjęciu część ogrodu z niebieską fontanną znajduje się na dachu Arkad Kubickiego

Ogólny wygląd ogrodu nawiązuje do XX-lecia międzywojennego, kiedy to podjęto wielki wysiłek odtworzenia bardzo zaniedbanego podczas rozbiorów Ogrodu Zamkowego. Dźwignięto go z ruin w stylu modernistycznym, ale odwołującym się wyraźnie do baroku francuskiego. Jest tu więc symetria, geometria, strzyżone bukszpanowe obwódki, ale wszystko maksymalnie uproszczone i pozbawione charakterystycznej dla baroku, przesadnej ornamentyki.
Wschodnia elewacja Zamku zyskała piękną zieloną oprawę

Na górnym tarasie jest także ukłon w stronę epoki stanisławowskiej. To zielono-biało-czerwone drewniane donice, które wyglądają identycznie jak na obrazach Canaletta. Takie donice w swoich barwach herbowych kazał tu ustawić król Stanisław August Poniatowski. Tyle, że za jego czasów rosły w nich drzewka cytrusowe, które na zimę przewożono do oranżerii w Łazienkach. W nowym ogrodzie zamkowym w tych pięknych donicach rośnie teraz kilkadziesiąt klonów o kulistych koronach. Twórcy ogrodu mają nadzieję, że odporne klony bez szwanku przetrwają w nich polskie zimy. Zresztą, pierwszą zimę mają już za sobą. Tyle, że była ona dość łagodna...   Tak, czy inaczej drzewka wyglądają bardzo ładnie w kolorowych donicach.
Donice jak za Stanisława Augusta... Skopiowane z obrazów Canaletta

Górny taras ze szpalerem kulistych klonów 

Ogród Górny to jeszcze nie koniec rewaloryzacji Ogrodu Zamkowego. Do zagospodarowania pozostał jeszcze Ogród Dolny, położony u stóp skarpy, na poziomie Arkad Kubickiego, które zostały odrestaurowane kilka lat temu. Arkady te powstały w XIX wieku właśnie po to, by umożliwić założenie na skarpie wiślanej ogrodu. W Arkadach ukryto bowiem drogę, która prowadziła z Nowego Miasta na Mariensztat, a ogród miał się dzięki temu ciągnąć od stojącego na skarpie zamku aż do brzegu Wisły.
Widziałam w internecie projekty odbudowy ogrodu dolnego z ogromną sadzawką i neobarokowymi boskietami po bokach. Bardzo mi się podobają! Nie znalazłam jednak żadnej informacji, kiedy projekty te zaczną być wcielane w życie. Ale coś już chyba zaczęło się dziać, ponieważ odwiedzając Górny Ogród Zamkowyw ubiegłym tygodniu widziałam idące pełną parą prace nad budową przejścia podziemnego pod Wisłostradą, które umożliwi spacerowiczom bezpieczne przechodzenie z Bulwarów Wiślanych do Ogrodu Zamkowego.
Z górnego tarasu otwiera się rozległy widok na Wisłę, most Kierbedzia i prawobrzeżną Warszawę

Fontanna w stylu art deco. Moim zdaniem, bardzo ładna...

A tu obie fontanny. A poniżej widać strzyżone grabowe boskiety, które są pozostałością po rewaloryzacji Ogrodu Zamkowego w latach 30-tych XX wieku. Staną się one częścią Ogrodu Dolnego. Oczywiście, jak przyjdzie na to czas...

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy artykuł:) Na pewno zwiedzę. Dawno tam nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogród został otwarty pod koniec maja. Jest nowiutki. A kawa na górnym tarasie smakuje wybornie.Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Aj jak pieknie. Trzeba pojechac i zobaczyc. dziekuję za informację. Będe niebawem w Warszawie to napewno zawitam do ogrodu. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haniu, to ciekawe miejsce na ogrodniczej mapie Warszawy. Ale na razie nie jest duże (wszak to tylko część ogrodu). Najlepiej połączyć to ze spacerem po Starym Mieście. Możesz też zajrzeć do świeżo odnowionego Ogrodu Krasińskich w pobliżu Nowego Miasta. Miłej wycieczki! Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Oj, też się wybiorę! Nie wiedziałam, że graby na dole są takie stare...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiedziałam do tej pory. Znalazłam tę informację w jednym z opracowań. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Oj, też się wybiorę! Nie wiedziałam, że graby na dole są takie stare...

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknieje i stolica :). Niedawno widziałem gdzieś projekt odbudowy Pałacu Saskiego, a dzisiaj mam okazję oglądać na zdjęciach nowy park pod Zamkiem Królewskim. Całość wygląda doprawdy wspaniale! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojej!!! Jak pieknie! Koniecznie musze sie tam wybrac!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty