Wojsławice w kolorach jesieni

Odwiedziłam Wojsławice w pierwszych dniach września. Kalendarzowo było jeszcze lato, ale nastrój w arboretum był już jesienny. Wcale nie przeszkadzało mi to, że niebo zasnuło się chmurami, wiał silny wiatr i było zimno … Rabaty z bylinami i trawami ozdobnymi wyglądały olśniewająco. Popisowo też kwitły wszystkie hortensje. Nie wiedziałam, co najpierw fotografować a kadry po prostu same się komponowały…
Jesienne zawilce o pełnych kwiatach. Prześliczne!

Jeszcze nie tak dawno trawy ozdobne w ogóle nie były znane. A teraz kwitnący miskant to właściwie symbol jesieni. Nieprawdaż?

Spodobało mi się połączenie paskowanego miskanta i hortensji

Pisałam już w poprzednim poście o Wojsławicach p.t. "Kwiatowy raj", że do tego ogromnego ogrodu nie bardzo pasuje nazwa „arboretum”, która kojarzy się naukowo-edukacyjnie. Arboretum w Wojsławicach jest bowiem – moim zdaniem – pokazowo urządzonym ogrodem, z którego można zaczerpnąć wiele pomysłów na piękne rabaty ozdobne, dekoracje, zestawienia roślinne. Oczywiście, kolekcje roślin też są imponujące. Zauważyłam, że ciągle powiększana jest np. kolekcja liliowców, z których przecież Wojsławice słyną. Powstały nowe rabaty z kolekcjami polskich hodowców tych kwiatów, m.in. Leopolda Kurka czy Artura Jasińskiego. Niestety, we wrześniu liliowce nie kwitły, ale wyobraziłam sobie to wojsławickie liliowcowe wzgórze w lipcu, całe wzgórze tonące w kwiatach…

Jakie fajne podpórki! Niby zwyczajne, ale to wygięcie nadaje im niezwykłej dynamiki. Wyglądają jakby tańczyły...

Moje odkrycie - krzew lejcesterii pięknej, pochodzący z Azji. Kwiaty ma jak wisiorki...

Rabaty bylinowe w Wojsławicach położone są na łagodnym stoku i pooddzielane od siebie pasami trawnika

Ten pas miskantów paskowanych i kwitnących mógłby być żywopłotem

Hortensje i miskanty, czyli jesień w ogrodzie...

Ławeczka na tle rabaty. Fajny pomysł do ogrodu. Warto też zwrócić uwagę na ten pleciony płotek na skraju rabaty.

Z nowości zauważyłam też georetum, niedawno udostępnione zwiedzającym. Pomysłodawcą tego projektu jest profesor Tomasz Nowak. Można tu obejrzeć bardzo ciekawie wyeksponowane skarby dolnośląskiej ziemi, czyli skały i minerały służące w wielu dziedzinach życia. Ten dział przez analogię z nazwą arboretum otrzymał nazwę – georetum i mieści się na terenie dawnego kamieniołomu, skąd dawni właściciele ziemscy pozyskiwali kamień do tworzenia zabudowań. Nie miałam zbyt dużo czasu na zagłębianie się w arkana wojsławickiego georetum i  mam zamiar zrobić to następnym razem. Ale i tak dostrzegłam  ciekawe przykłady dekoracji z kamienia do ogrodu i gabionowych ogrodzeń.

Kamienne stadko owiec przy wejściu do georetum. Cudne! Tylko to betonowe ogrodzenie widoczne w oddali mi trochę zgrzyta.

We wrześniu w Wojsławicach będzie się sporo działo. Bardzo żałuję, że mieszkam tak daleko, bo pewnie nie przepuściłabym okazji, by pojechać na Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, który będzie się odbywał w Wojsławicach 24 września. Będą wykłady, warsztaty, koncerty,  wycieczka po arboretum z przewodnikiem i hodowcami traw ozdobnych, a także kiermasz roślin i giełda minerałów.

Na 1 października b.r. zaplanowane jest tradycyjne już Święto Kapusty, któremu będzie towarzyszyć Konkurs Piosenki Biesiadnej. Sezon w Wojsławicach zakończy się później niż zwykle, bo dopiero 22 października. To bardzo dobrze, bo październik też może być przepiękny w arboretum ze względu na kolory przebarwiających się drzew i krzewów.

Więcej informacji o wojsławickich aktualnościach na stronie http://arboretumwojslawice.pl/

Niski dzielżanik 'Bandera' tworzy zwartą kępę odblaskowego kwiecia

Stara odmiana funkii 'Golden Standard'. Liście ma jasno-kremowe, zielono obrzeżone

"Ale piękna hortensja!" - pomyślałam. Patrzę na tabliczkę, a to zwyczajna 'Limelight'

Hortensje ogrodowe są pułapką dla początkujących ogrodników. Też się na nie nabierałam w początkach mojej działalności ogródkowej. Na przeważającym obszarze Polski ich pąki kwiatowe przemarzają.

Ale hortensje bukietowe wcale nie ustępują urodą tym poprzednim. Prawda?

W Wojsławicach kwitło wiele pięknych kosmosów

To też jest kosmos. Naprawdę!

Gdy pogoda jest wietrzna, miskanty wyglądają jeszcze atrakcyjniej powiewając puszystymi kwiatostanami


Imponująca rabata hortensjowa

Spodobała mi się ta ścieżka obsadzona łanami Carex morrowii 'Ice Dance'

Rabaty bylinowe na tle wojsławickiego krajobrazu

Stipa delikatna daje niezwykły efekt "puszku" na jesiennej rabacie

Komentarze

 1. Po obejrzeniu Twoich zdjęć, Wojsławice na pewno znajdą się na trasie mojej przyszłorocznej wyprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Wojsławicach nie byłam jeszcze...zachwyciły mnie hortensje i dzielżany, a kosmosa takiego goździkowatego miałam i ja w swoim ogrodzie w tym roku:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam zamiar zapolować na te niskie dzielżany w przyszłym roku wiosną.

   Usuń
 3. Mieszkam tak blisko a wojsławicki ogród oglądam ciągle na zdjęciach. Jutro 24 września, wiem już gdzie się wybiorę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł! Sama bym się wybrała, gdybym miała bliżej...

   Usuń
 4. Kolejny piękny ogród. I kolejne miejsce do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty