Arboretum w Rogowie. Las pełen skarbów

Tajemnicze słowo „arboretum” oznacza nic innego jak ogród botaniczny, nastawiony na uprawę drzew i krzewów. Mamy w Polsce kilkanaście takich ogrodów z kolekcjami dendrologicznymi („dendron” po grecku znaczy „drzewo”). Najbardziej znane i bodaj najstarsze ze wszystkich jest Arboretum w Kórniku w okolicach Poznania. Arboretum w Rogowie powinno być bardziej znane wśród mieszkańców Warszawy i Łodzi ze względu na niedużą odległość od tych miast. Ale chyba nie jest... Ja sama wybrałam się do Arboretum w Rogowie po raz pierwszy w życiu ... w ubiegłym tygodniu.
Arboretum w Rogowie też jest dość starą placówką, ponieważ powstało w latach 20-tych XX wieku. Na początku przeprowadzano tu doświadczenia z aklimatyzacją rozmaitych egzotycznych gatunków w naszych warunkach. Testowano je przede wszystkim pod względem przydatności gospodarczej dla krajowego leśnictwa, ale przy okazji zaczęła też powstawać unikatowa kolekcja dendrologiczna. Niektóre okazy są więc naprawdę stare, np. daglezje, które jako pierwsze pojawiły się na poletkach doświadczalnych.
Spacer po Arboretum w pogodny jesienny dzień to wielka przyjemność!

Arboretum w Rogowie przypomina bajkowy las, w którym co krok napotykamy jakieś botaniczne skarby i rarytasy. Słynie ono przede wszystkim z niezwykle bogatej (nawet na skalę europejską) kolekcji klonów. To właśnie te klony, a konkretnie okres jesiennego przebarwiania się ich liści, mnie tu zwabiły. Myślę jednak, że trochę się pospieszyłam. W pierwszym tygodniu października klony dopiero zaczęły się przebarwiać. Pełnię swej jesiennej urody pokażą w tym roku zapewne dopiero w drugiej połowie października, ale i tak wycieczka była cudowna.
Niestety, w pierwszym tygodniu października klony palmowe dopiero zaczęły się przebarwiać.
Niektóre przybierały już kolor złota

Inne robiły się pomarańczowe

Słońce dodawało im urody

Listki pięknie wyglądały fotografowane pod słońce

Nie miałam pojęcia, że w Polsce centralnej może urosnąć tak duży klon palmowy!

Oprócz klonów w Rogowie zgromadzono też bardzo dużą ilość (ok. 500 gatunków) drzew i krzewów pochodzących z Korei, Japonii, Wschodniej Rosji, a przede wszystkim z Chin. Rosną tu sobie wspaniale pod osłoną starego, dorodnego lasu. Szczególnie klony palmowe i japońskie osiągają tu takie rozmiary, jakie trudno sobie wyobrazić w polskich warunkach klimatycznych. Myślałam, że tak duże i piękne okazy są niemożliwe do wyhodowania w centralnej Polsce. Apogeum jesiennej urody klonów palmowych prawdopodobnie przypomina w Rogowie zachwycające japońskie krajobrazy...
Bardzo malowniczym i pięknie zaprojektowanym zakątkiem Arboretum jest alpinarium ze strumykiem i stawami.
Aralia, piękne drzewo z Dalekiego Wschodu

Irga pozioma, cała w koralach...

A to kalina Wrighta, ciekawy krzew rodem z Japonii

Piękna, paskowana kora klonu zielonokorego

A to kora brzozy pożytecznej

Malowniczy staw w alpinarium

Kolory jesieni nad stawem

W Rogowie klony palmowe czują się jak w Japonii

Muszę przyznać, że „złapałam bakcyla”... No, bo jedna wycieczka do Rogowa to stanowczo za mało. Nie zdążyłam wszystkiego porządnie obejrzeć i sfotografować. Poza tym Rogów jest piękny nie tylko jesienią! Wiosną podobno rozkwitają tu setki krzewów azalii i różaneczników. Z pewnością jeszcze tu wrócę!
Arboretum w Rogowie położone jest pomiędzy Łodzią a Warszawą. Do Rogowa z Warszawy jest około 100 km, a z Łodzi około 40 km.
Owoce trzmieliny, jak biżuteria...

Gdzie las, tam paprocie...

Tojad mocny, wspaniała jesienna bylina

Zimowit, roślina cebulkowa, która zakwita jesienią

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękne zdjęcia! Kolorowe liście są po prostu niezwykłe!
  Pozdrawiam, www.voyage-avis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maj i październik to - moim zdaniem - najpiękniejsze miesiące w naszej przyrodzie. Dzięki za miłe słowa i odwiedziny. Już zaglądam na Twojego bloga.

   Usuń
 3. Oj, tak, wiosna też jest pięknie. Na stronie Arboretum napisano, że apogeum przebarwienia klonów jest ok 20 października...
  Trafiliście jeszcze na piękną pogodę, w takim słonecznym dniu, liście wydają się jeszcze bardziej kolorowe!
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na apogeum nie trafiliśmy, ale pogoda tego dnia rzeczywiście była cudowna. Myślę, żeby pojechać jeszcze raz w przyszłym tygodniu.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Nawet o nim nie slyszalam, a tu takie cuda. Pieknei pokazalas detale;) Sluczna ta irga:) Alez Wam pogoda dopisala:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja o nim słyszałam wcześniej, ale jakoś nie było czasu i okazji, żeby się wybrać. Zresztą, teraz Rogów się przybliżył do Warszawy dzięki autostradzie A2. No, to się z mężem wybraliśmy...

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty