Ogród Lwiego Lasu. Gigantyczny chiński skalniak

Najbardziej dla mnie zaskakującym ogrodem w Suzhou był Ogród Lwiego Lasu. Powstał on w XIV wieku przy klasztorze buddyjskim. Przy świątyniach buddyjskich często zakładano ogrody. Wynikało to z kultu przyrody, mocno zakorzenionego w tej religii. Ogród swoją malowniczą scenerią, nawiązującą do piękna natury, miał być miejscem spotkania bóstwa i człowieka.
Centralnym punktem ogrodu jest spory i bardzo piękny staw, wypełniony liliami wodnymi i lotosami, ale najbardziej niesamowite wrażenie robią w nim przede wszystkim ogromne ilości zgromadzonych tu skał. Gdzie nie spojrzeć, skały... Na pierwszy rzut oka ułożone bez ładu i składu! Jest tu nawet całe pasmo górskie z wysokim szczytem, do którego prowadzi 9 stromych ścieżek. Wspięcie się na szczyt nagrodziło mnie przepięknym widokiem całego ogrodu nieomalże z lotu ptaka. Jednak zejście stamtąd było już nie lada wyczynem, ponieważ niechcący wybrałam niezwykle wąską i stromą ścieżkę prowadzącą przez ciasne tunele, jaskinie i półki skalne (a wszystko zbudowane ludzką ręką w XIV wieku!). Trzeba przyznać, że taki skalniak w ogrodzie jest pomysłem bardzo oryginalnym i na pewno niektórzy zwiedzający zachodzą w głowę, co mnisi buddyjscy chcieli przez to powiedzieć...
Oczywiście, ogród jest pełen ukrytych znaczeń i symboliki. W sutrach buddyjskich prawa boskie określa się "rykiem lwa", co ma oddawać ich potęgę i powagę. Toteż skały wzniesione wokół stawu mają przypominać kształtem lwy. Stąd wzięła się nazwa tego ogrodu. Ale choć bardzo wytężałam swoją wyobraźnię i próbowałam patrzeć na wielkie kamienie z różnych perspektyw, to nie udało mi się dostrzec w nich lwów. Niewątpliwie jednak te zadziwiające kształtami skały nadawały ogrodowi aury przejmującego mistycyzmu.
A ścieżki na szczyt symbolizują ponoć trudy ludzkiego życia. Jedne są bardziej strome, a inne mniej...
Ogród Lwiego Lasu nie jest już ogrodem klasztornym. Na początku XX wieku w posiadanie posesji weszła rodzina Bei, która w 1917 roku odrestaurowała ogród i zabudowania, przekształcając je w prywatną rezydencję. Z dawnego klasztoru prawie nic nie zostało. W tej chwili działa tu niewielkie Muzeum Kultury Ludowej Suzhou.
Bilet wstępu do Ogrodu Lwiego Lasu

Widok na ogrodowy staw otoczony kamieniami

Malownicza altanka pośrodku stawu

Skała Dziewięciu Lwów (ćwiczenie na wyobraźnię)

Pawilon w kształcie wachlarza

Kamienne figury lwów (drugie ćwiczenie na wyobraźnię)

Charakterystyczny kamienny mostek. W Chinach jest pełno takich mostków, i to nie tylko w ogrodach

Kompozycja z kamieni

Budowla widoczna w oddali nosi piękną nazwę - Pawilon Śpiących Obłoków

Pawilon Śpiących Obłoków widziany z bliska

Ścieżka prowadząca szczytem "górskiego masywu"

Ogromne liście lotosów dodają stawowi uroku

Komentarze

Popularne posty