Ogród Pawilonu Błękitnej Fali. Górski krajobraz stworzony ręką człowieka

Ogród Pawilonu Błękitnej Fali jest jednym ze starszych założeń ogrodowych w Suzhou i liczy sobie około 900 lat. Wchodzi się do niego po zygzakowatym mostku, przerzuconym przez rzekę. Taki mostek gwarantował posesji dobrą energię według sztuki feng shui.
W wielu klasycznych chińskich ogrodach odnosi się wrażenie, że całe założenie przestrzenne zorganizowane jest wokół zbiornika wodnego. Ale w Ogrodzie Pawilonu Błękitnej Fali jest inaczej. Tu zadziwia przede wszystkim ukształtowanie terenu. Na niewielkiej przestrzeni stworzono iluzję górskiego krajobrazu. Są tu wysokie wzgórza oraz formacje skalne z jaskiniami i tarasami widokowymi, do których prowadzą ścieżki i kamienne schodki. A wszystko stworzone ludzką ręką na zupełnie płaskiej działce. Z jednego z najwyższych tarasów otwiera się widok na niewielki staw, ulokowany w jednym z rogów ogrodu. Ale zdecydowanie woda nie odgrywa w tym ogrodzie tak wielkiej roli jak w innych. Tu najważniejsze są góry.
W tym ogrodzie zgromadzono ciekawą kolekcję kilkudziesięciu gatunków bambusa.
Cały teren otacza zadaszony korytarz, który płynnie jak fala wznosi się i opada na sztucznie usypanych pagórkach. Od tej właśnie budowli wzięła się nazwa ogrodu. Daszek pozwalał spacerować i podziwiać ogród bez względu na pogodę. Warto zwrócić uwagę na okienka umieszczone w murze korytarza, pozwalające obserwować widoki na zewnątrz. Mają najróżniejsze kształty i wzory. Podobno jest ich 108 i ani razu wzór się nie powtarza!
Przez zygzakowaty mostek wchodzi się do ogrodu

W krajobrazie ogrodu dominują skały poukładane na kształt górskich szczytów

Pośród skał prowadzą też ogrodowe ścieżki

Zerodowane kamienie ozdabiają ogród jak rzeźby

W Ogrodzie Pawilonu Błękitnej Fali atrakcją są najróżniejsze bambusy

Widok na bambusowy zagajnik z wysoko położonej altanki

Ta sama ścieżka widoczna z dołu

Pośród "ogrodowych pasm górskich" można natknąć się na jaskinie

Poszczególne wnętrza ogrodowe przedzielone są przepierzeniami z charakterystycznymi bramkami

Niektóre bramki przybierają zadziwiające kształty

Niezwykła bramka z widokiem

I jeszcze jedna oryginalna bramka...

Staw nie pełni w tym ogrodzie pierwszoplanowej roli, ale jest... Warto zwrócić uwagę jak wznosi się i opada zadaszony korytarz wokół stawu

Jeden z zacisznych dziedzińców, na którym można odpocząć po trudach wspinaczki wysokogórskiej w Ogrodzie Pawilonu Błękitnej Fali

Okienka z widokami w korytarzu

Komentarze

Popularne posty