Warzywnik Króla Ludwika. Ogrodnicza perełka o krok od Wersalu

Podparyski Wersal i jego przepyszne barokowe ogrody są celem niezliczonych wprost wycieczek z całego świata. Każdy chce zobaczyć bombastyczną rezydencję i wystawne ogrody króla Ludwika XIV zwanego Królem Słońce. W mieście Wersal jest jednak jeszcze jeden niezwykle ciekawy zabytek sztuki ogrodniczej, i to wcale nie byle jaki. A w przeciwieństwie do królewskiej rezydencji i ogrodów, świeci on pustkami... Ale to bardzo dobrze, ponieważ można go poznawać, podziwiać i kontemplować w absolutnym spokoju, by nie powiedzieć samotności. Byłam tam w 2010 roku.
Mam na myśli królewski ogród owocowo-warzywny, położony w bliskiej odległości od pałacu w Wersalu. Jest niezwykle cenny, ponieważ zachował się w prawie niezmienionym kształcie od XVII wieku. Nic więc dziwnego, że ta ogrodnicza perełka figuruje na Liście  Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ogród liczy sobie 9 ha powierzchni i został stworzony dla króla i jego dworu w 1678 roku przez królewskiego ogrodnika Jean-Baptiste'a de La Quintinie, który doczekał się nawet pomnika przy głównej alejce. La Quintinie był takim mistrzem w swoim zawodzie, że potrafił dostarczać królowi truskawki w styczniu i szparagi w grudniu. Potrafił też na różne sposoby prowadzić i przycinać drzewka owocowe, tak by dawały jak najwięcej okazałych i dojrzałych w słońcu owoców. Za czasów Króla Słońce w ogrodzie tym zbierano nawet 40 ton owoców i 25 ton rozmaitych warzyw rocznie!
Cenny zabytek francuskiej sztuki ogrodniczej jest obecnie w naprawdę dobrych rękach, ponieważ zajmuje się nim Wersalska Szkoła Architektury Krajobrazu. Spotkać tu można studentów, którzy podczas praktyk czy zajęć dydaktycznych wykonują rozmaite prace pielęgnacyjne. W centralnej części warzywnika grządki z warzywami zaaranżowane są tak ładnie jak w ogrodzie ozdobnym.
Gratką dla miłośników roślin sadowniczych może być informacja, że można tu obejrzeć ponad 60 różnych sposobów prowadzenia drzew owocowych.
Pomnik nadwornego ogrodnika Ludwika XIV

Widok na wersalską katedrę przez zagon kartofli

Malowniczy zagon kapusty

Grządka z makami

Fragment ogrodu ziołowego

Tyczki na fasolę

Sposoby prowadzenia drzew owocowych

Sposób przypominający kształtem kandelabr

Jeszcze inny sposób polegający na prowadzeniu pędów na metalowych bramkach 

I sposób "na piramidkę"

Sposób bardzo ułatwiający zbieranie owoców. Gałęzie rozpięte są nisko i poziomo

Bardzo podobny do ostatniego sposób, ale gałęzie rozpięte są na metalowych podpórkach

A tu skośnie do pnia...

W tym przypadku drzewka owocowe prowadzone są po słonecznym murku

Wygodny domek dla owadów zapylających. Niezbędny w każdym sadzie

Komentarze

Popularne posty